Enduro – na náročné trate

Enduro je typ horského bicykla, ktorý je určený na technickú jazdu s prevažne extrémnymi zjazdmi. Tieto bicykle sú často zamieňané s Endurance, ale Endurance je typ cestného bicykla, ktorý je opakom mohutného monstra s tučnými pneumatikami.

Endurá sú určené na horské zjazdy. Výkonné odpruženie so zdvihom 180 mm umožňuje ľahké zdolávanie náročných tratí. Takéto bicykle majú kvalitnú montáž z profesionálnych náhradných dielov, nie sú lacné a vďaka tomu sú maximálne odolné.

Špecifiká enduro jazdenia

Jazdný štýl týchto bicyklov kombinuje prvky rôznych MTB disciplín. Trate pozostávajú z klesaní a stúpaní. Ako prekážky – kríky, korene a kamene. Môžu sa pridať aj odrazové mostíky.

Enduro bicykle by preto mali byť ľahké a zároveň pevné, mať kvalitné tlmenie nárazov a pohodlný systém rýchlostí a prevodov.

Čo odlišuje dizajn Enduro a ako si vybrať model?

  • Rám. Tento bicykel má predĺženú základňu pre stabilitu. Profesionálne modely sú vybavené karbónovými rámami, lacnejšie modely sú vyrobené z hliníkovej zliatiny – sú najobľúbenejšie. Rúry sú hrubé v oblastiach najväčšieho zaťaženia a tenké tam, kde je zaťaženie menšie. Vďaka tomu je bicykel ľahší.
  • Pre dobrú manévrovateľnosť zvoľte stredný uhol sklonu volantu. Ostrý uhol sťažuje prekonávanie prekážok a príliš jemný – zhoršuje rolovanie.
  • Krátky zdvih tlmičov pomáha zrýchľovať, no ťažšie bude prekonávať prekážky. Modely s dlhým zdvihom ľahšie prekonávajú nerovnosti, no na rovnej ploche musíte vynaložiť veľké úsilie. Optimálna možnosť pre Enduro je zdvih 100-150 mm.
  • Brzdy. Spravidla sa odporúča inštalovať kotúčovú hydrauliku. Mechanika ráfika alebo disku nezabezpečí jazdcovi dostatočnú bezpečnosť. Ak však vezmeme do úvahy, že Endurá nevyžadujú prudké zastavenie, 2-piestikové brzdy budú úplne postačujúce.
  • Kolesá. Nesmie chýbať ráfik so zvýšenou pevnosťou, ako aj pneumatiky s výraznými dezénmi. Zadná pneumatika by mala byť mäkšia a predná by mala byť priľnavá. To je nevyhnutné pre ovládateľnosť a dobré odvaľovanie a je odôvodnené štýlom jazdy s dôrazom na predné koleso.
  • Prenos. Napnutie reťaze je pre Enduro dôležité. Dávajte pozor na chlopne so spojkou, zabráni sa tak previsnutiu a perie bude chránené pred poškodením. Zvoľte tiež krátku spínaciu pätku: funguje jasne a nezachytáva kamene.

Enduro bicykel je spoľahlivé vozidlo, ktoré bude perfektne fungovať v náročných podmienkach. Spoľahlivý rám a brzdy, výkonné kolesá a kvalitné tlmiče však zďaleka nie sú všetky prednosti tohto typu bicykla. Tieto bicykle prechádzajú stovkami nárazových testov a sú testované v reálnych podmienkach profesionálnymi športovcami. Preto máte s Enduro zaručené množstvo emócií, nával energie a veľa fanúšikov pri prechádzaní horských tratí.

Zažite skutočnú slobodu a zdravú dávku adrenalínu!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Súhlasím s obchodnými podmienkami a s podmienkami ochrany osobných údajov